Hem
 
 

Landskrona Falcons vs.
Craftstadens IBK Oskarshamn

 

 

Om Falcons
Landskrona Falcons bildades i maj 1999 genom en sammanslagning av Landskrona SK och IBK Norrestad Falcons (fd RC Falken och IBK Cronan från en tidigare sammanslagning 1997).

Innebandyn i Landskrona har sedan starten i mitten av 1980-talet haft stor turbulens med nya föreningar som vuxit upp som svampar ur jorden, men i och med den sista i raden av många (!) fusioner så har Landskrona, mer eller mindre, bara en* stor innebandyförening.

Föreningen består av ca 250 aktiva medlemmar fördelat på ca 15 st lag i alla åldrar från Innebandyskolan (7 år) till seniorer.

Vi är i dag en av Skånes större innebandyföreningar!
Vi kan sannerligen erbjuda de allra flesta en möjlighet att utöva, vad vi anser är, världens roligaste idrott!

 

 

Styrelse

Styrelsen består av följande personer:

Ordförande: Lars Persson (lars.persson@se.dsv.com)
Tel: 0723-813696

Vice ordförande: Fredrik Cardell (fredrik@jkab-arkitekter.se)
Tel: 0735-336366

Kassör: Hans Raita (hans.raita@nolato.se)
Tel: 0708-156431

Sekreterare: Frida Ohlin (frida.ohlin@projektutveckling.se)
Tel: 0709-409041

Ledamot: Jakob Ohlsson (jaoh01@handelsbanken.se)
Tel: 0702-655016

Ledamot: Stefan Zyszczak (zyszczak@hotmail.com)
Tel: 0738-154578
 

Ledamot: Thomas Brunk (thomas.brunk@aspekta.se)
Tel: 0768-521578

Suppleant: Linn Jeppsson-Widerberg (linnsan_fotboll@hotmail.com)
Tel: 0768-873574  

 

Klubbinfo

IBK Landskrona - Innebandy
Adress: Karlslundsvägen 5, 261 42 LANDSKRONA
Öppettider: Ring gärna och boka tid
Telefon: 0418-23035, vid brådskande fall ring 0723-540454
E-post: innebandy@falcons.se
  
Föreningsnummer: 12968-58
Bankgironummer: 5021-5011 (Handelsbanken)

Kansli:
Tony Christensen, kansliansvarig
Mobil 0723-540454
Mail tony.christensen@falcons.se




 

 

Vägvisning

Falcons spelar sina hemmamatcher i 2 hallar. Idrottshallen och Semmehallen (tidigare GA-hallen).

 

Idrottshallen

Visa större karta

E6 Landskrona Norra mot centrum Vid första rondellen, sväng vänster och vänster direkt igen - kör rakt fram till "glashuset" och parkera.
E6 Landskrona Södra mot centrum Höger vid första rondellen . Följ Ringvägen förbi fyra (4) rondeller. Tag nästa möjlighet åt höger strax innan Bildeve och Tanka bensinstation (innan ytterligare en rondell). Kör rakt fram till "glashuset"och parkera .
Semmehallen

Visa större karta

Kör av motorvägen vid Landskrona Södra in mot centrum. Sväng höger vid första rondellen och sedan direkt vänster vid rondellen efter. På Föreningsgatan är det andra gatan till höger och sedan snett upp vänster. Skolan ligger på vänster sida.

 

 

It-Gården
Falcons.se ligger på serverplats från itgarden.se
 
Fysiken
JKAB
Korpen Landskrona
Landskrona Energi
Landskronahem
Se alla våra partners >>
 

Landskrona Falcons © - En webbsida av Zebra Media ©