Seger i premiären för damlaget!
Damlaget inledde seriespelet med seger
SST NET Falcons damlag inledde igår seriespelet med en seger på bortaplan mot IBK Finn. Segersiffrorna skrevs till 11-3 (3-3, 2-0, 6-0).
Det kommer att bli ett lite annat damlag vi kommer att se denna säsong, både i laguppställningen men också rent taktiskt.
- I första perioden hade vi lite svårigheter med att hitta balansen i vårt spel och gick bort oss ett par gånger. Men det rättades till och tjejerna gör det väldigt bra, både defensivt och offensivt, i både andra och tredje perioden säger Tony Christensen.
SST NET Falcons skapar väldigt mycket chanser under hela matcher men det är i tredje perioden det lossnar rejält. En period som vinns med 6-0.
Glädjande är att SST NET Falcons har åtta olika målskyttar i matchen.
Nu väntar ett nästan två veckor långt uppehåll innan damlaget tar emot Munka-Ljungby IBK på hemmaplan lördagen den 8/10 kl 13.00 i Landskrona IH. Välkomna då och heja fram våra hjältinnor!















