En historisk milstolpe för Landskronainnebandyn!
Det är med stor glädje vi kan presentera att till den kommande säsongen har de båda innebandyklubbarna i Landskrona - SST NET Falcons och Häljarps SK – ett gemensamt lag till DJ18-SM.
Det är nya och unika regler från Svenska Innebandyförbundet som gör detta möjligt. Så här säger Patrik Eklund, förbundets tävlingssamordnare:
- Vi vill att så många som möjligt ska kunna vara med. Om en förening inte har eget underlag ska man kunna vända sig till en förening i en liknande situation. Det här är helt rätt sätt att arbeta dels efter SIU-modellen, dels efter våra mål att bli fler utövare och att så många som möjligt ska få möjlighet att vara med.
Magnus Rothoff i Häljarps SK om samarbetet:
- När frågan ställdes till oss om att anmäla ett gemensamt lag till DJ18SM så bestämde vi att ställa frågan till de tjejer som det berörde. Det visade sig att det fanns ett tillräckligt stort intresse bland tjejerna. Det handlar nu om att hitta praktiska lösningar.
Hur kommer det sig att Ni hittade denna lösning?
- Det handlar hela tiden om att så många tjejer och killar skall få möjlighet att spela innebandy. Utöver detta ger det också tjejerna en möjlighet att spela med kompisar som man annars inte skulle kunna.
SST NET Falcons damansvarige Patrik Engström:
- Verkligen spännande detta! Skoj att tjejerna får chansen att spela detta mästerskap och att göra det med kompisarna i HSK är fantastiskt. Personligen hoppas jag att detta är ett startskott på en bättre dialog mellan våra föreningar som gör det lättare för ungdomar i Landskrona att spela innebandy. Verkligen historiskt och glädjande.
Jag vill också rikta ett stort tack till Magnus Rothoff i HSK för en bra dialog och ett gott samarbete.
Mer information om laget och spelschema kommer när vi närmar oss inomhussäsongen.
Läs mer om vad som skapat dessa förutsättningar här.















